Aktuality

K. Mitrík: Zriadenie kontrolného výboru by prispelo k lepšiemu riadeniu štátu

Bratislava, 02. august 2019 – Prezident českého NKÚ Miloslav Kala povedal, že ich parlamentný výbor kontroluje, či vláda plní to, čomu sa zaviazala
 
Zriadenie parlamentného kontrolného výboru v Národnej rade (NR) SR by prispelo k lepšiemu riadeniu štátu, povedal po skončení rokovania so svojím českým kolegom predseda NKÚ Karol Mitrík. Výbor by mal prerokovávať výsledky kontrol Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), zadávať jednotlivým rezortom úlohy na odstránenie nedostatkov a kontrolovať ich plnenie. Podľa K. Mitríka bolo zriadenie parlamentného kontrolného výboru jedných z jeho cieľov po nástupe do úradu, ktorý sa však nepodarilo naplniť. "Preto sme vyvolali stretnutie s predstaviteľmi NKÚ Českej republiky," povedal Mitrík, podľa ktorého je najvýhodnejšie kopírovať model fungovania takéhoto úradu od našich západných susedov.
V českom parlamente kontrolný výbor funguje už od roku 2006 a prezident českého NKÚ Miloslav Kala aj predseda tohto výboru v poslaneckej snemovni ČR Roman Kubíček si výsledky jeho pôsobenia pochvaľujú. "Naše skúsenosti sú veľmi dobré a nepotvrdili sa obavy, že bude komplikovať vládnutie. Väčšie zastúpenie majú opozičné strany. Výbor rokuje za účasti verejnosti i zástupcov kontrolného úradu," povedal Kala. V minulosti sa český výbor podľa Kalu podieľal na vyriešení problémov pri výstavbe diaľnic či využívaní eurofondov. Predseda Kontrolného výboru poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Roman Kubíček odporučil, aby Slovensko výbor na pôde NR SR zriadilo. Podľa Kubíčka je spolupráca s NKÚ ČR na "najvyššej úrovni". "Môžem potvrdiť, že NKÚ sa chová úplne apoliticky," povedal. 
 
Slovenský NKÚ však nemôže iniciovať zriadenie výboru v parlamente a na splnenie tohto cieľa môže iba presviedčať vedenie parlamentu a jednotlivých politických strán. Aj preto spolu so svojimi českými kolegami naplánovali na jeseň stretnutie zástupcov NKÚ oboch republík v Česku, ktorého by sa mali zúčastniť aj najvyšší predstavitelia slovenského parlamentu. Súčasťou stretnutia by mala byť účasť na zasadnutí kontrolného výboru českého parlamentu. 
 
Mitrík v nedávnom rozhovore pre agentúru SITA uviedol, že najvyššou kontrolnou inštitúciou v štáte je parlament a túto jedinečnú kompetenciu by si nemal nechať zobrať. „Súčasný stav nie je dobrý, lebo rozpočet a vecné využitie verejných, európskych financií musí byť podľa mňa pod ešte väčším drobnohľadom zákonodarného zboru. Aj preto už piaty rok volám po zriadení kontrolného výboru. Záverečné správy z kľúčových kontrolných akcií nášho úradu by mali byť povinne prerokovávané v tomto výbore za účasti ministrov či štatutárnych predstaviteľov kontrolovaného subjektu,“ priblížil Mitrík. Takto to podľa neho funguje v Česku, Maďarsku či Poľsku, kde napríklad tretinu kontrolných akcií navrhuje kontrolný výbor parlamentu, ktorého zloženie vychádza z paritného zastúpenia strán zvolených do parlamentu. „Počas môjho štvorročného pôsobenia v pozícii predsedu NKÚ sme na základe uznesenia parlamentu vykonali len dve akcie, kontrolu v Slovenských elektrárňach a na úrade detskej ombudsmanky,“ objasnil Mitrík.
 
Zdroj: TASR, SITA
 
Prezident NKÚ ČR Miloslav Kala, predseda Kontrolného výboru poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Roman Kubíček
Prezident NKÚ ČR Miloslav Kala sa zapísal do pamätnej knihy NKÚ SR, rovnako ako predseda Kontrolného výboru poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Roman Kubíček, na snímke stojaci v pozadí.
 
Predseda NKÚ SR K. Mitrík, Prezident NKÚ ČR Miloslav Kala, predseda Kontrolného výboru poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Roman Kubíček
Predseda NKÚ SR Karol Mitrík, predseda Kontrolného výboru poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Roman Kubíček a prezident NKÚ ČR Miloslav Kala na tlačovej besede 2. augusta 2019 v sídle NKÚ SR. Médiá informovali po vzájomnom rokovaní o pôsobnosti kontrolného výboru v podmienkach českého parlamentu a o vízii aktívnej spolupráce kontrolných inštitúcií so zákonodarnými orgánmi.
None

Zdielať: