Aktuality

Späť

Slovenská pošta musí mať dlhodobú stratégiu rozvoja, upozornil hospodársky výbor

Bratislava 11. marca 2021 (TASR) – Výbor pre hospodárske záležitosti Národnej rady (NR) SR vo štvrtok zobral na vedomie Správu o výsledku kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR – Zabezpečovanie služieb Slovenskou poštou (SP). Výbor zároveň odporučil ministrovi dopravy, aby zabezpečil vypracovanie dlhodobej stratégie rozvoja tejto organizácie.

"Výbor odporúča ministrovi dopravy a výstavby Slovenskej republiky, aby zabezpečil najneskôr do skončenia súčasnej licencie platnej do 31. decembra 2022 vypracovanie dlhodobej stratégie rozvoja Slovenskej pošty s vymedzením zodpovednosti a s určením, čo popri univerzálnej poštovej službe bude jej strategickým obchodným portfóliom, vrátane plánovaných investícií," uvádza sa v uznesení výboru zverejnenom na webovej stránke NR SR.

Predseda výboru Peter Kremský (OĽANO) na sociálnej sieti dodal, že je smutné, že táto štátna firma, ktorá po celom Slovensku zamestnáva vyše desaťtisíc ľudí, v minulosti uzatvárala čudné zmluvy a tvorila straty. "Som rád, že nové vedenie to začalo čistiť, meniť, dávať do poriadku. Budeme poctivo strážiť, aby to pokračovalo a aby pošta fungovala lepšie ako doteraz," uviedol Kremský.

NKÚ v druhej polovici januára zverejnil výsledky kontroly v tejto organizácii, podľa ktorých "štát prostredníctvom ministerstva dopravy a výstavby dlhodobo nezvláda koordináciu vzťahov s vedením Slovenskej pošty a pošta nemá prijaté dlhodobé či strednodobé stratégie rozvoja". Ministerstvo ako 100-percentný vlastník tejto akciovej spoločnosti podľa kontrolórov tolerovalo stratové či nevýhodné zmluvné vzťahy. Rezort dopravy vtedy v reakcii pripomenul, že NKÚ pri kontrole hodnotil roky 2017 - 2019, teda fungovanie Slovenskej pošty pod vedením rezortu v minulom volebnom období. (zdroj správy: TASR)

Podpredseda NKÚ Ľubomír Andrassy na záver rokovania dodal: „Pošta má mať obchodné vzťahy nastavené s každým partnerom rovnocenne výhodne a ani partnerstvo so štátom, ale ani so súkromnou firmou nemôže akciovej spoločnosti generovať stratu. No a práve štát by mal ísť príkladom a za služby poskytované občanom prostredníctvo pošty, akými je napríklad vyplácanie dôchodkov či sociálnych dávok, musí uhrádzať aspoň ekonomicky oprávnené náklady. Som rád, že poslanci výboru požiadali ministra dopravy, aby vedenie štátnej akciovky spracovalo strednodobú stratégiu rozvoja podniku a to nielen s dôrazom na výzvy digitálnej spoločnosti 21. storočia, ale aj v kontexte zistení národnej autority pre oblasť externej kontroly, ktoré zhodnotili zmluvné vzťahy pošty s privátnymi spoločnosťami ako nevýhodne s návrhom ich komplexného prehodnotenia.“ 

 

Viac sa o kontrole zabezpečovania služieb Slovenskou poštou dočítate v tlačovej správe.