Tlačové správy 2024

Slovenskí kontrolóri budú predsedať EUROSAI, ich šéf sa stal prvým viceprezidentom

Publikované: 28.05.2024


Bratislava 28. mája 2024 – Najvyšší kontrolný úrad SR má pred sebou najväčšiu výzvu vo svojej 30-ročnej histórii. Od roku 2027 bude predsedať európskej organizácii národných kontrolných inštitúcií EUROSAI, ktorá združuje 51 členov (50 kontrolných úradov štátov a Európsky dvor audítorov). Online kongres EUROSAI dnes podporil kandidatúru Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR na post predsedníckej krajiny na roky 2027 – 2030. Predseda NKÚ SR Ľubomír Andrassy, ktorý sa zároveň stal prvým viceprezidentom EUROSAI, poďakoval zástupcom ostatných kontrolórskych inštitúcií za dôveru.

Foto: Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy a šéfka sekcie analýz a inovácií Ľubica Gazdová po tom, čo bol slovenský NKÚ zvolený za predsednícky úrad EUROSAI.
Foto: Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy a šéfka sekcie analýz a inovácií Ľubica Gazdová po tom, čo bol slovenský NKÚ zvolený za predsednícky úrad EUROSAI.

„O podporu sme sa uchádzali s heslom Udržateľnosť a podpora rozmanitosti. Verím, že sa nám na medzinárodnej úrovni podarí rozvíjať aktivity, ktoré pomôžu pri riešení týchto oblastí,“ zdôraznil Ľ. Andrassy. Výsledok voľby je podľa neho aj ocenením doterajšej profesionality NKÚ, keď je úrad vnímaný ako silný partner. Zároveň dodal, že „zvolenie za predsednícku krajinu vníma do vnútra úradu ako výzvu, aby sme vďaka medzinárodnej spolupráci dokázali nastavovať procesy pre hodnotenie verejných politík a pre efektívnosť a účelnosť použitia verejných prostriedkov na tej najvyššej medzinárodnej úrovni z hľadiska kvality a profesionality.“ Bude to výzva aj pre všetkých zamestnancov NKÚ, aby sa úrad stal nositeľom zmeny v spoločnosti a inšpiráciou ako dobre spravovaná vzorová štátna inštitúcia. 

Aktuálne sa začína trojročné predsedníctvo Izraela, ktorý ho prebral po Českej republike. Slovenská národná autorita pre externú kontrolu sa zároveň stala na deväť rokov členom správnej rady EUROSAI, a v rôznych fázach bude predseda NKÚ zastávať odlišné pozície. V najbližších troch rokoch bude zastávať post prvého podpredsedu, počas predsedníctva bude šéf NKÚ aj predsedom Správnej rady EUROSAI a následne bude zastávať pozíciu druhého viceprezidenta.

Zdielať: