Tlačové správy 2024

Kontrolóri Strednej Európy a Pobaltia osobne vyjadrili solidaritu Ukrajine

Publikované: 04.06.2024


Kyjev 4. júna 2024 – Konflikt na Ukrajine vyvolaný ruskou agresiou ani po viac ako dvoch rokoch neutícha. Na znak solidarity navštívili šéfovia kontrolných úradov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Litvy, Lotyšska a Estónska kolegov z ukrajinskej Účtovnej komory, ktorá je najvyšším kontrolným orgánom Ukrajiny. „Raz vidieť, ako stokrát počuť. Pri pohľade na vyčerpaných kolegov ukrajinských kontrolórov, na zničenú krajinu, si dookola kladieme otázku, ako dlho ešte,“ hovorí predseda národných kontrolórov Ľubomír Andrassy a dodáva, že len vďaka medzinárodnej pomoci nie je dnes Ukrajina na kolenách. Svojou návštevou šéfovia kontrolných úradov zo Strednej Európy a Pobaltia symbolicky vyjadrili podporu v neľahkej situácii s tým, že vzájomné vzťahy neprerušila ani pretrvávajúca vojna.

Dnes, oveľa viac ako inokedy, je dôležité mať funkčný a efektívny systém kontroly. Aj z tohto dôvodu navštívili predstavitelia šiestich národných kontrolných inštitúcií Ukrajinu, aby ju tak podporili v napĺňaní tohto kľúčového poslania najvyššej kontrolnej inštitúcie. „Aby zdroje, ktoré majú pomáhať Ukrajine a jej národu, boli zúčtovateľné a aby mala verejnosť uistenie, že finančná pomoc, ale aj ich vlastné zdroje, sú používané nielen zákonne, ale aj maximálne hospodárne a v prípade jej zneužitia je bez zahmlievania vyvodzovaná osobná či trestnoprávna zodpovednosť,“ uviedol Ľ. Andrassy. Akýkoľvek fraud, zneužitie nezištnej pomoci, by podľa neho mohlo vyústiť do nedôvery a vytvárania bariér s nepredstaviteľnými dôsledkami nielen pre Ukrajinu, ale aj pre Európu.

Slovenskí kontrolóri priniesli kolegom z kyjevskej Účtovnej komory tri výkonné notebooky, ktoré môžu na prácu využívať aj z domu. Počítač v tejto súvislosti predstavuje spojenie a previazanosť úradov aj napriek tomu, že u našich východných susedov prebieha vojnový konflikt. Šéf NKÚ zároveň ukrajinským kolegom ponúkol využitie informačného systému, ktorý používajú aj slovenskí kontrolóri pri svojej práci a ktorý umožňuje vykonávať prácu efektívne a bezpečne aj mimo priestorov úradu. Zároveň ich informoval o možnosti poskytnúť im pre ich potreby školiace stredisko úradu v Bojniciach.

Slovenská delegácia sa stretla aj s troma rodinami, ktorým kontrolóri NKÚ pomohli symbolickou finančnou zbierkou vo výške tritisíc eur. Jej výťažok odovzdal slovenský veľvyslanec na Ukrajine Marek Šafin ešte minulý rok v lete trom ukrajinským kolegyniam, ktorých rodiny patria k tým, čo sa s následkami ruskej agresie vyrovnávali v najväčšej miere.

Šéfov najvyšších kontrolných inštitúcií prijal aj predseda Najvyššej rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk.
https://www.rada.gov.ua/news/Top-novyna/250224.html
Šéfov najvyšších kontrolných inštitúcií prijal aj predseda Najvyššej rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk.

Stretnutie s ukrajinskými kontrolórmi a kontrolórkami.
Stretnutie s ukrajinskými kontrolórmi a kontrolórkami.

 

Zdielať: