NKÚ v médiách

S korupciou môže zatočiť vyvodenie osobnej zodpovednosti, tvrdí šéf NKÚ

SITA, Noviny.sk

 

https://www.noviny.sk/690717-ekonomika-s-korupciou-moze-zatocit-vyvodenie-osobnej-zodpovednosti-tvrdi-sef-nku 

BRATISLAVA 23. júna 2022 – Pre boj s korupciou aj pri eurofondoch je potrebné prijať zákon o vyvodzovaní osobnej zodpovednosti. Podľa predsedu Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) Ľubomíra Andrassyho zodpovednosť by mali niesť tí, ktorí sa nechali kúpiť lobistami a boli ochotní podporiť ich korupčné správanie.

„Osobná zodpovednosť je nástrojom, ktorý môže odstrašiť zamestnancov štátu, verejných inštitúcií, aby sa nechali nalákať na korupčné aktivity alebo až na trestnoprávne veci súvisiace s využívaním európskych alebo štátnych prostriedkov,“ povedal vo štvrtok na konferencii o korupcii v eurofondoch Andrassy. „Na najvyššej úrovni, som presvedčený, je potrebné naplniť to, čo politici hovoria na Slovensku dvadsať rokov, čo funguje všade v modernom svete, a to je zákon o lobingu,“ uviedol.

Podľa nového šéfa NKÚ treba presne zadefinovať mantinely, kde sa môžu lobisti posúvať, aké majú povinnosti, akú kontrolu musia podstúpiť, či lobing už nie je na hrane s korupciou a nespĺňa kritériá, na základe ktorých majú začať konať orgány činné v trestnom konaní. Vysoká miera korupcie na Slovensku, podotkol Andrassy, nie je preto, že sú zlí štátni úradníci, či skorumpovaní zamestnanci v miestnej alebo regionálnej samospráve, ale preto, že lobisti si kúpia politikov, tí si založia strany a potrebujú na to financie.

Autor: SITA