Aktuality

Parlament zriadi kontrolný výbor pre prerokúvanie zistení NKÚ SR

Aktuálne výzvy, pred ktorými stojí národná autorita pre oblasť externej kontroly a modelovanie, či plánovanie kontrolnej činnosti boli obsahom stretnutia druhého najvyššieho ústavného predstaviteľa SR – predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka na stretnutí s vedením a zamestnancami Najvyššieho kontrolného úradu SR, ktoré sa konalo 7. mája 2018. Predseda slovenského parlamentu prezentoval tiež svoj pohľad na poslanie Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky a na možnosti aktívnej spolupráce úradu so zákonodarným zborom.

O výsledku stretnutia informovala TASR vo svojej správe:

Bratislava 7. mája 2018 (TASR) - Parlament zriadi osobitný kontrolný výbor pre podrobnejšie prerokúvanie zistení Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Uviedol to v pondelok na brífingu po pracovnej návšteve na NKÚ SR predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS), za prítomnosti predsedu NKÚ SR Karola Mitríka.


"Výsledkom nášho stretnutia je prijatie iniciatívy NKÚ, ktorá spočíva v tom, aby NR SR v horizonte niekoľkých rokov zriadila osobitný kontrolný výbor, respektíve aby som bezodkladne inicioval rozšírenie rámcov výborov v NR SR o to, aby kontrolné výsledky NKÚ boli osobitne prerokúvané vo výboroch. Výsledky by tak 'nezapadali prachom' po prečítaní správy a bolo by možné v osobitnom bode rokovania NR SR prerokovať výsledok kontroly," povedal Danko. Výsledky kontroly NKÚ by mali podľa neho byť neodkladne zdrojom informácií pre výkonnú moc, ako aj pre legislatívnu činnosť. 
Predseda parlamentu podľa svojich slov "má pocit, že po každoročnom prečítaní protokolov sa, to sa týka aj práce prokuratúry a ďalších, skončí ako tabuľkové vyhodnotenie kontrol a nálezov". "Oveľa menšiu pozornosť v spoločnosti venujeme podstate nálezov," zdôraznil Danko. 


Podľa Mitríka je NR SR zriaďovateľom NKÚ SR. "Mám zistenia z okolitých krajín, že asi 30 % podnetov a požiadaviek na vykonanie kontroly prichádza práve z národných parlamentov. Za mojej éry NR SR dvakrát zaviazala NKÚ vykonať kontrolu, naposledy v Slovenských elektrárňach," informoval šéf NKÚ SR.


"Privítali by sme teda podnety od poslancov NR SR, kde oni vidia problémy v správe vecí verejných, čo by nám mnohokrát uľahčilo aj plánovanie (kontrol). Možnože by sme sa ešte viac 'triafali do čierneho'," poznamenal Mitrík. Tí, ktorí zodpovedajú za verejné politiky, by sa teda podľa slov predsedu NKÚ mali priamo zodpovedať najvyššej kontrolnej inštitúcii, ktorou je (na konci) Národná rada SR.

 

Prezentácia Najvyšší kontrolný úrad SR aktívny a priamy partner Národnej rady SR (pdf, 2,9 MB)

Fotogaléria:

 

Návšteva predsedu NRSR A. Danka na NKÚ SR

 

Návšteva predsedu NRSR A. Danka

 

Návšteva predsedu NRSR A. Danka

None

Zdielať: