Aktuality

Kontrolný výbor v parlamente by zefektívnil riadenie štátu

Praha/Bratislava 29. októbra (TASR) – Zistenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR a najmä ich vyhodnocovanie musia byť v parlamente výraznejšie, musia mať väčší efekt pri tvorbe legislatívy i kontroly opatrení na zlepšenie neželaných stavov. Po utorňajšom stretnutí so zástupcami Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR a tamojšieho kontrolného výboru, ktorý sa zaoberá podnetmi českého NKÚ, to uviedol predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS).

Poukázal na to, že Slovensko i Česko sa môžu v oblasti kontroly a vyhodnocovania kontrol navzájom inšpirovať. "Zatiaľ čo má slovenský kontrolný úrad širšiu právomoc, česká Poslanecká snemovňa je ďalej v tom, ako vyhodnocuje výstupy z týchto kontrol," uviedol Danko, ktorý obzvlášť ocenil fungovanie českého kontrolného výboru a proces, ktorým prerokúvava zistenia NKÚ.

Práve český model je inšpiráciou i pre Slovensko. "Odchádzam s tým, že Slovensko potrebuje či už zmenu zákona o NKÚ a povinné prerokovávanie zistení NKÚ i s prijímaním uznesení, alebo zriadenie samostatného výboru, ktorý sa bude vážne zaoberať zisteniami kontrolórov i s dotknutými kontrolovanými subjektmi," zdôraznil Danko. Verí, že v parlamente nebude mať problém nájsť pre túto myšlienku podporu.

Predseda slovenského NKÚ Karol Mitrík verí, že zvýšením agendy NKÚ v činnosti zákonodarného zboru sa zefektívni riadenie štátu. "Zákonodarcovia dostanú reálne podklady, ako fungujú verejné politiky, čo bude mať prínos pri ich vyhodnocovaní a smerovaní do budúcnosti," povedal. Verí však aj v pozitívny efekt pre NKÚ a zvýšenie kvality kontrolnej činnosti. "Oboje vytvorí synergiu, pri ktorej kvalifikovane dávame odpoveď, či sú prostriedky vynakladané efektívne a hospodárne. A v tomto prípade už nejde iba o hodnotu za peniaze, ale aj o hodnotu pre občana," zdôraznil Mitrík.

 

Video reportáž TA3 nájdete tu: 

 

 

Rokovanie NKÚ a predsedu NRSR v ČR

FOTO: TASR

None

Zdielať: