Zdielať:

Tlačové správy 2025

Slovenskí kontrolóri podstúpili medzinárodné hodnotenie kvality a pokroku

Publikované: 16.05.2025


Bratislava 16. mája 2025 – Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR dosiahol pozitívne hodnotenie pri napĺňaní odporúčaní z medzinárodného hodnotenia kvality práce a odborného pokroku úradu, ktorý s využitím medzinárodnej metodiky Peer Review podstúpil ešte v roku 2021. Nezávislý tím expertov z kontrolných inštitúcií Fínska, Maďarska, Poľska a Spojených štátov amerických v závere minulého roka skonštatoval, že opatrenia prijaté v oblastiach plánovania, zabezpečenia kvality a komunikácie zvyšujú schopnosť slovenskej autority pre oblasť externej kontroly efektívne plniť svoje ústavné poslanie a zlepšujú jej vplyv na lepšiu správu vecí verejných v rámci jednotlivých verejných politík. Medzinárodný tím vykonal následné hodnotenie pokroku v profesionálnom fungovaní kontrolného úradu v druhej polovici roka 2024. V záverečnej správe hodnotiaci tím konštatoval, že slovenskí kontrolóri dokázali premietnuť odporúčania zo zahraničia do praxe nielen cez záväznú metodiku či štandardizované postupy, ale aj vďaka zmenám v organizačnej štruktúre úradu a úprave procesov.

Infografika: Peer Review pomáha zvyšovať profesionalitu, nestrannosť a kvalitu práce NKÚ SR; Hodnotenie Peer Review – hodnotili: GAO (NKI USA) - Líder hodnotenia, NKI Poľsko - Plánovanie kontrolnej činnosti, NKI Fínsko - Hodnotenie kvality kontrolnej činnosti, NKI Maďarsko – Otvorenosť a komunikácia; Aká bola metodika hodnotenia? Analýza dokumentov, Stretnutia so zodpovednými činiteľmi, Rozhovory s internými aj externými stakeholdermi; Priame pozorovanie;  Čo bolo cieľom? Posúdiť vnútorné riadenie, postupy a predpisy NKÚ SR, Overiť dodržiavanie medzinárodných štandardov ISSAI, Uistiť sa, že NKÚ SR poskytuje nestranné a zmysluplné informácie, Navrhnúť odporúčania na zlepšenie;  Tím preveroval koncepciu príslušných systémov a procesov a hodnotil, či boli účinne aplikované v praxi a priniesli požadované zmeny;  Follow up:  2018 – Rokovania s hodnotiteľmi; 2019 – Príprava dokumentov a schválenie ToR; 2020 – Stretnutia s hodnotiteľmi; 2021 – Vypracovanie finálnej správy; 2024 – Realizácia follow-up hodnotenia; 2025 – Záverečná správa;   NKÚ SR dosiahol významný pokrok v plnení odporúčaní: Vypracovanie ukazovateľov na meranie cieľov; Posilnenie priebežného monitorovania; Posilnenie hodnotenia ex post; Zlepšenie systému uistenia o kvalite; Mechanizmus pre návrhy tém od NR SR; Skvalitnenie komunikácie s poslancami.

Štátni kontrolóri v posledných rokoch zaviedli vlastný výkonnostný rámec, v ktorom si stanovili 12 kľúčových ukazovateľov merania výkonnosti úradu, výsledkov jeho kontrolórskej či analytickej práce, profesionálneho pokroku a v konečnom dôsledku profesionálneho hodnotenia kvality. Vychádzali z poznatkov Európskeho dvora audítorov, pracovnej skupiny INTOSAI pre hodnotenie verejných politík a znalostí analytikov úradu s manažérskymi a poradenskými skúsenosťami. NKÚ posilnil interné hodnotiace procesy a vďaka novým prierezovým hodnoteniam dokáže presnejšie identifikovať slabé miesta vo svojej audítorskej práci a vie rýchlejšie prijímať nápravné opatrenia. 

Hodnotiaci tím podporuje úsilie slovenských kontrolórov získavať systematickú spätnú väzbu od externých zainteresovaných strán – akademickej obce, občianskych združení, analytických jednotiek verejných či privátnych spoločností. Ako si všimli medzinárodní hodnotitelia, vnímanie úradu odbornou verejnosťou sa zvyšuje. Kým v roku 2023 boli hodnoty na úrovni 58 %, v roku 2024 stúplo jeho hodnotenie na 60,5 %. Úrad tiež zdokonalil spôsob, akým komunikuje výsledky kontrol s verejnosťou a s poslancami Národnej rady SR. Moderné komunikačné kanály a aktívna spolupráca s médiami pomáhajú zvyšovať dosah kontrol a posilňujú verejný tlak na efektívne a zodpovedné spravovanie verejných zdrojov. Podiel odporúčaní úradu, ktoré sa premietli do uznesení parlamentu, v posledných rokoch tiež rastie. Kým v roku 2021 parlamentné výbory zapracovali odporúčania NKÚ do svojich uznesení na úrovni 17 %, v minulom roku takto akceptovali 40 % odporúčaní. Cieľom je, aby bola v tomto roku zapracovaná aspoň polovica odporúčaní.

Hodnotiaci tím v správe vyzdvihol schopnosť úradu nastavovať si merateľné ciele, priebežne vyhodnocovať ich plnenie a reagovať na zistené nedostatky. Zlepšenie kvality nie je podľa expertov jednorazovým opatrením, ale systematickým procesom, ktorý si vyžaduje dlhodobú pozornosť. Slovenskému kontrolnému úradu odporučil, aby pokračoval v rozširovaní kontrol kvality, analyzoval výsledky a prispôsoboval školenia zamestnancov podľa konkrétnych zistení z praxe. Pozornosť má zostať zameraná aj na internú kultúru učenia sa a zdieľania dobrej praxe. „Sme presvedčení, že prijaté opatrenia sú v súlade so zámerom odporúčaní a pomáhajú napredovať v úsilí NKÚ o zvýšenie jeho vplyvu. Odporúčame úradu, aby v týchto dôležitých oblastiach vo svojom úsilí pokračoval,“ povedal vedúci odborného hodnotenia Benjamin F. Nelson z USA. Zároveň odporúča slovenským kontrolórom posilniť mechanizmus, aby parlamentné výbory nebrali správy z kontrol len na vedomie, ale aby zaväzovali kontrolované subjekty prijímať navrhované odporúčania. Prijímanie odporúčaní dnes závisí výlučne od rozhodnutia jednotlivých výborov, keďže neexistujú záväzné mechanizmy.

Peer Review hodnotenia sú v prostredí najvyšších kontrolných inštitúcií výnimočným nástrojom na získavanie externej spätnej väzby. Súčasne predstavujú spôsob, ako budovať dôveru verejnosti, odborníkov aj partnerov v zahraničí v to, že aj kontrolné inštitúcie dokážu napĺňať princípy zodpovednosti, transparentnosti a kontinuálneho zlepšovania. V prípade slovenskej autority pre oblasť externej kontroly sa navyše ukázalo, že dokáže byť nielen príjemcom odporúčaní, ale aj aktívnym inovátorom v prostredí medzinárodnej kontrolnej komunity. „Ak máme byť otvorený a transparentný úrad, nesmieme mať v našej inštitúcií trináste komnaty. Musíme byť schopní podstupovať takéto profesionálne a hlavne nestranné hodnotenia kvality a pokroku. Z môjho pohľadu oceňujem práve poznatky o pokroku slovenskej najvyššej kontrolnej inštitúcie, ktorý sme dosiahli okrem iného vďaka kritickej spätnej väzbe od zahraničných expertov a odporúčania z predchádzajúceho Peer Review hodnotenia sme premietli do zmeny procesov a posilnenia nástrojov vnútornej kontroly kvality. Som presvedčený, že takéto nezávislé hodnotenie našej práce, podstúpenia kritického hodnotenia našich procesov nás posúvajú dopredu a pomáhajú nám byť príkladom pre iných,“ konštatuje Ľubomír Andrassy, predseda NKÚ SR.

 

Zdielať: